FAQ

Jak velký může být Tiny Home?

Za osobním automobilem můžeme přepravovat náklad šířky 2,55m, výšky 4m a celkové délky 12m. Zároveň ale nesmíme přesáhnout hmotnost přívěsu 3.500kg. Pokud vlastníme oprávnění skupiny B, tak hmotnost soupravy nesmí přesáhnout 4250kg a u skupiny B+E je to 7000kg. Podvozek musí být samozřejmě homologovaný s platnou SPZ. V praxi je náročné vejít se do tohoto hmotnostního limitu u TH delšího než 6,5m. Můžeme tedy zapomenout na obří TH přepravované za osobním automobilem jako tomu je v USA, kde je tento limit omezen hodnotou 15.000lbs (6.800kg)

Nadrozměrný Tiny Home je možné přepravit na podvalníku přepravní službou, která má licenci na nadrozměrnou přepravu. Takový přepravce zvládne přepravit i obří náklady. Vzhledem k ceně je ale vhodné vejít se do šířky 3m a výšky 4,5m. Takový náklad totiž zvládne podjet většinu mostů a nemusí se kvůli němu uzavírat silnice nebo demontovat značení. V tomto případě si nemusíme lámat hlavu s hmotností, protože limit nákladní soupravy je 40.000kg. Odpadá nám také starost s homologací podvozku, protože budeme TH přepravovat pouze mimo veřejné silnice. Nevýhodou je vyšší cena přepravy.

Přeprava Tiny Home šířky 3m, délky 7,5m a výšky 4,15m (po naložení 4,5m)

Kolik stojí?

Záleží pochopitelně na mnoha faktorech. Na velikosti, materiálech, izolaci i výbavě.  Pokud se rozhodnete stavět sami, počítejte s tím, že za materiál na hrubou stavbu (podvozek, konstrukce, izolace, okna, střecha) utratíte  350-400tis. Vyjímku tvoří používání recyklovaných a odpadních materiálů.

Jak je to s legislativou?

Tiny Home je přívěs, který můžeme umístit kamkoliv kde můžeme parkovat a nepotřebujeme na něho stavební povolení. Za některých podmínek může úřad na TH pohlížet jako na „Výrobek plnící funkci stavby“ a to zejména při umístění na určitém konkrétním místě trvale nebo dlouhodobě. Hodnotí se také, zda je připojený na sítě a zda má platnou SPZ. Vše je na domluvě s úřadem, jehož přístup se v každém kráji liší. V některých případech bychom tedy pro TH potřebovali územní souhlas, který se řídí územním plánem obce. Souhlas lze vydat pouze tehdy, když je záměr v zastavěném území nebo v zastavitelné ploše.

Jak funguje vytápění?

Na našem TH topíme kamny Jotul F602N. Jejich výkon je pro tento prostor ideální. V případě naší nepřítomnosti jej temperujeme pomocí infra panelu.

Jakou použít izolaci?

Při výběru izolace je dobré zhodnotit hned několik faktorů a rozhodně se nedá říci, že je jedna konkrétní izolace nejlepší pro každé použití. Většina stavebníků hodnotí izolaci především podle Součinitelu tepelné vodivosti který se značí písmenem λ. Čím nižší, tím více izoluje. Roli hrají ale i další parametry jako například akumulace tepla, ta nás totiž ochrání nejen před zimou, ale i před horkem v letních měsících. Zkrátka trvá delší dobu, než jím projde horko dovnitř.

Jak dlouho trvá výroba?

Nejrychleji se nám podařil vyrobit za 4 měsíce. V případě svépomocné stavby je tento odhad těžký, myslím ale, že nás nepředběhnete. Kouzlo rychlé výroby je v dobré přípravě materiálu a dokumentace.