FAQ

Jak velký může být Tiny Home?

Za osobním automobilem můžeme přepravovat náklad šířky 2,55m, výšky 4m a celkové délky 12m. Zároveň ale nesmíme přesáhnout hmotnost přívěsu 3.500kg. Pokud vlastníme oprávnění skupiny B, tak hmotnost soupravy nesmí přesáhnout 4250kg a u skupiny B+E je to 7000kg. Podvozek musí být samozřejmě homologovaný s platnou SPZ. V praxi je náročné vejít se do tohoto hmotnostního limitu u TH delšího než 6,5m. Můžeme tedy zapomenout na obří TH přepravované za osobním automobilem jako tomu je v USA, kde je tento limit omezen hodnotou 15.000lbs (6.800kg)

Nadrozměrný Tiny Home je možné přepravit na podvalníku přepravní službou, která má licenci na nadrozměrnou přepravu. Takový přepravce zvládne přepravit i obří náklady. Vzhledem k ceně je ale vhodné vejít se do šířky 3m a výšky 4,5m. Takový náklad totiž zvládne podjet většinu mostů a nemusí se kvůli němu uzavírat silnice nebo demontovat značení. V tomto případě si nemusíme lámat hlavu s hmotností, protože limit nákladní soupravy je 40.000kg. Odpadá nám také starost s homologací podvozku, protože budeme TH přepravovat pouze mimo veřejné silnice. Nevýhodou je vyšší cena přepravy.

Přeprava Tiny Home šířky 3m, délky 7,5m a výšky 4,15m (po naložení 4,5m)

Kolik stojí?

Záleží pochopitelně na mnoha faktorech. Na velikosti, materiálech, izolaci i výbavě.  Pokud se rozhodnete stavět sami, počítejte s tím, že za materiál na hrubou stavbu utratíte  300-350tis. Vyjímku tvoří používání recyklovaných a odpadních materiálů (vlna od farmářů, použité dřevo, zbytky z velkých staveb). S prací a vybavením se dostáváme na 600-700tis.

Jak je to s legislativou?

Tiny Home je přívěs, který můžeme umístit kamkoliv kde můžeme parkovat a nepotřebujeme na něho stavební povolení. Za některých podmínek může úřad na TH pohlížet jako na “Výrobek plnící funkci stavby” a to zejména při umístění na určitém konkrétním místě trvale nebo dlouhodobě. Hodnotí se také, zda je připojený na sítě a zda má platnou SPZ. Vše je na domluvě s úřadem, jehož přístup se v každém kráji liší. V některých případech bychom tedy pro TH potřebovali územní souhlas, který se řídí územním plánem obce. Souhlas lze vydat pouze tehdy, když je záměr v zastavěném území nebo v zastavitelné ploše.

Jak funguje vytápění?

Na našem TH topíme kamny Jotul F602N. Jejich výkon je pro tento prostor ideální. V případě naší nepřítomnosti jej temperujeme pomocí infra panelu.

Jakou použít izolaci?

Při výběru izolace je dobré zhodnotit hned několik faktorů a rozhodně se nedá říci, že je jedna konkrétní izolace nejlepší pro každé použití. Pro mě je nejpodstatnější to, aby byla izolace přírodní. Velmi podstatný je ale i faktor difuzního odporu. Čím nižší, tím více izoluje. Důležitá je i akumulace tepla, ta nás totiž ochrání nejen před zimou, ale i před horkem v letních měsících. Zkrátka trvá delší dobu, než jím projde horko dovnitř. Tomuto jevu se říká fázový posun. Taková izolace má ale větší hmotnost a tu zase řešíme pokud stavíme Tiny Home za osobní auto.

Pro náš nadrozměrný TH jsme použili lněnou izolaci Naturizol 100mm v kombinaci s dřevovláknitou deskou STEICO 35mm

Jak dlouho trvá výroba?

Nejrychleji se nám podařil TH vyrobit za 6 měsíců. Příště bychom to ale chtěli snížit na 4 měsíce. V případě svépomocné výroby je tento odhad ještě těžší, myslím ale, že nás nepředběhnete. Kouzlo rychlé výroby je v dobré přípravě materiálu a dokumentace.