Hospodaření s odpadní vodou

Tento článek se zabývá hospodařením s odpadní vodou bez napojení na sítě. Informace o napojení domku na stávající odpad naleznete zde

pouze šedá voda

v domcích na koklech jsou až na vyjímky umístěny plilinové či separační záchody, voda vytékající ven je tedy voda bez fekálií a moči, tedy tzv. šedá voda. Pokud eliminujeme používání chemických látek jako jsou prací prášky s fosfáty, bělidla a agresivní čističe, je tato voda neškodná a můžeme ji vypouštět do přírody. Ve vodě jsou ovšem různé kaly a zbytky jídla z mytí nádobí, proto je dobré nevypouštet vodu hned pod domek ale opatřit ji malou nádrží, kde se tyto kaly usadí a vyhnijí, tato nádrž nám tedy poslouží podobně jako septik. Vodu následně necháme vsáknout do země a nebo před domkem vytvoříme jednoduchou kořenovou čističku

kořenová čistička (homemade varianta)

Kořenová čistírna je v podstatě jáma v zemi opatřená hydroizolační folií vysypaná štěrkem, na jehož povrchu žijí bakterie, které rozkládají nečistoty. Před kořenovou čističku se ovšem ještě umísťuje malý septik, aby nedocházelo k zanášení štěrku zbytky jídla. 

Kořenová čistička na zakázku

Pokud se sami nechcete zabývat stavbou kořenové čističky, můžete se obrátit na profesionály, kteří vám čističku postaví v mnohem vyšší kvalitě. Finanční náklady jsou potom pochopitelně vyšší. Sympatická mi je například firma korenovky.cz

jak funguje separační záchod

Separační záchod odděluje tekutou a tuhou část pomocí jakéhosi trychtýře umístěného v míse. Na první pohled se tento způsob může zdát nepohodlný a hodně lidí se tohoto separátoru obává, po několika použitích si naprostá většina uživatelů zvykne. Při správném používání záchod nesmrdí. Navíc tím pomáháme přírodě, protože nespotřebováváme vodu a také ji neznečišťujeme. 

Odpad ze záchodu (tekutá část)

Trychtýř, který sbírá moč oplachujeme octovou vodou. Moč je sama o sobě sterilní a k tvorbě bakterií, tedy i zápachu dochází teprve při kontaktu s jinou látkou. K oplachu tedy nikdy nepoužíváme vodu! Moč vytéká do nádoby (nebo kořenové čistírny) pod domkem. Nádoba se naplní přibližně za čtrnáct dní a existuje několik možností, jak s obsahem naložit. 

1, sbírat do kanistru a poté smíchat s vodou v poměru 1:10 a použít jako tekuté hnojivo na zahradě, čehož se často využívá v permakultuře. Hnojivo pochopitelně nelijeme na saláty, které budeme následně sklízet.

2, elegantním řešením je  využití systému Ejektor tank od finského separettu, který nám moč s vodou automaticky namíchá. Pokud nemáte záhon, můžete obsah vypustit na trávník. My tento systém rádi využíváme.

3, obsah nalijte na kompost, kde se smíchá s pilinami a tuhou částí. Díky tomu bude v kompostu dostatek dusíkatých i uhlíkatých látek a kompostování bude rychlé. Pozor! strašně to smrdí!

odpad ze záchodu (tuhá část s pilinami)

Tuhá část odpadu zůstává ve kbelíku, ve kterém může být vložen pytlík z kukuřičného škrobu a hlavně dostatečná vrstva pilin. Po každém použití se odpad zasype další várkou pilin. K zasypávání je také velice vhodné používat piliny smíchané s biouhlem. Ten se totiž postará o eliminaci zápachu a nasaje do sebe vlhkost. Biouhel do sebe nasaje dusíkaté látky a výsledkem je směs s vyváženým poměrem uhlíkatých a dusíkatých látek. Ideální pro správné kompostování.

Odpad ze záchodu vynášíme přibližně jednou týdně na kompost a kompostujeme minimálně dva roky, než jej použijeme jako hnojivo ke stromům.

 

Pokud se chcete o kompostování dozvědět více, doporučuji přečíst si knihu lidský hnůj od Josepha Jenkinse. Ke stažení na stránkách Jaroslava Svobody zároveň doporučuji shlédnout krátké video unlimited compost