Příprava pozemku

Kam domek umístit a jak ho orientovat

Ještě před tím, než začnete upravovat terén se krátce zamyslete nad umístěním samotného domku. Domek samozřejmě umístěte na nějaké hezké místo tak, abyste měli hezký výhled z kuchyně a obývací části. Dejte si ovšem pozor, abyste si domkem nezabrali tu nejhezčí část pozemku. Ta nejhezčí část má být před vchodem. Domky se často staví zadní stranou směrem k sousedovi a nebo k cestě aby se tento prostor oddělil a vzniklo nám před vchodem soukromí. Co se týče orientace vůči světovým stranám, tak jsme si vyzkoušeli všechny možnosti a nejvíce se nám osvědčilo orientovat dlouhou stranu s vchodem na jih a okno v obýváku na západ. Otáčet domek vchodem na sever bych doporučil asi jen v případě, že stavíme domek v teplých krajinách a chceme se tak vyhnout přetápění.

Bez zpevnění podkladu

Tiny Home můžeme postavit do krajiny aniž bychom plochu pod ním upravovali. Poroste pod ním tráva, kterou můžeme jednou za rok posekat kosou nebo srpem. Na tomto provedení se mi líbí nulové náklady a také to, že neznehodnocujeme půdu.

Pevná kamenná plocha

Pokud bude stát domek na místě trvale, bude zřejmě lepší plochu zpevnit. Obvykle se nejdříve plocha vyrovná do roviny, do země vybagruje díra pro připojení vody, elektřiny a odpadu (viz kapitola přípojky níže v článku) a následně se plocha zpevní. Spodní vrstva štěrku by měla mít frakci 63-125 (tzn, že se skládá z kamenů o velikosti 63-125mm) množství kamene se volí v závislosti na tuhosti podkladní zeminy a vlhkosti daného místa. Obvykle je potřeba 4-9 tun. Zpevněná plocha by měla mít délku cca 10m a šířku 3m. Pokud budete před domkem dělat terasu, tak bude šířka 5-6m. Tento štěrk je následně nutné udusat pomocí vibrační desky, tu si můžete zapůjčit třeba ve stavebninách. Hmotnost vibrační desky by měla být alespoň 500kg aby byl podklad dostatečně pevný.

Finální vrstva

Finální vrstvu můžeme vytvořit z frakce 0-32 a nebo z mlatu, ze kterého navíc můžeme vybudovat i přístupové cestičky. Jedná se o vrstvy různých frakcí, na jehož povrchu je drobné pojivo které se vlhkostí spojí a vytvoří pevný povrch. Finální vrstvu můžeme od podkladu oddělit geotextilií abychom zamezili prorůstání plevele.

Bagrování výkopu pro přípojky

Máte-li v plánu napojit domek na sítě, vybagrujte k domku výkop, který bude mít nezámrznou hloubku. Do výkopu následně vložte trubku na vodu, odpad a elektriku.

Přívod elektřiny

S ohledem na to, jak dlouho budeme domek na místě parkovat volíme způsob jeho připojení. V případě krátkodobého parkování vedeme po povrchu kabel H07RN-F 5G4 CGTG, ideálně v chráničce abychom eliminovali riziko jeho poškození.

Budeme-li na místě parkovat dlouhodobě, vedeme v zemi vodič CYKY-J 5×4. Ten je opět vložen v elektrikářské chráničce.

Na konci vodiče je vždy umístěna Zásuvka 5p 16A IP44 380V

Přívod vody

Chceme-li v domku fungovat i v zimě, musíme potrubí instalovat do nezámrzné hloubky. Vodu vedeme PE trubkou ø 25mm v zemi v nezámrzné hloubce, trubka je vložena v chrániče a v místě kde vychází ze země ven je mezi chráničku a trubku vložen topný kabel s termostatem, který zajišťuje aby voda v zimě nezamrzala. Celý tento přechod mezi zemí a domkem je zaizolován mirelonem.

Vedení odpadu

Zde existuje několik možností v závislosti na tom, zda budete mít na domku splachovací či separační záchod a zda budete vodu svádět do septiku nebo kořenové čističky. Proto vám doporučuji přečíst si nejdříve článek o hospodaření s odpadní vodou.

V případě, že budete domek napojovat na stávající kanalizaci postupujte následovně:

Do výkopu umístěte odpadní trubky KG 110mm. Aby se vám do sebe trubky dobře zasouvali, použijte na hrdla montážní mazivo. Trubky je nutné dobře vyspádovat a teprve poté opatrně zasypat.

Příklad dopojení na stávající kanalizaci

Podpěrné nohy

Zde opět existuje několik způsobů, které se liší vzhledem, cenou a snadností instalace. Mezi ten nejlevnější ale instalačně náročnější způsob patří podepření pomocí špalků z tvrdého dřeva. Vhodný je například akát a nebo dub. Špalky by měli mít průměr cca 30cm a délku dle výšky terénu, v našem případě je to cca 50cm pokud je podvozek na rovině. Po zaparkování podvozku na místě jej zvedneme heverem do roviny, změříme potřebnou výšku a špalek motorovkou zařízneme na požadovaný rozměr. Chceme-li se tomuto řešení vyhnout, musíme si připlatit a postavit domek na podpěrné nohy. Existuje široká škála těchto podpěr a my bychom si ji měli vybírat hlavně s ohledem na její nosnost. Pro naše domky jsou vhodné zemědělské podpěry protože mají velkou nosnost.