Způsoby hospodaření s pitnou a odpadní vodou

Mít v domě tekoucí vodou je dnes samozřejmostí, přitom ještě nedávno si naši předci donášeli vodu ve džbánu. Tento starý způsob, kdy vyrazíte k nejbližší studánce, projdete orosenou trávou a naberete si vodu vytékající mezi kameny ze země má své kouzlo a doporučuji každému aby se zamyslel, jestli vlastně potřebuje mít vodu přímo v domku a tím se připraví o tento požitek a propojení s přírodou. Nechtěli jste bydlet v Tiny Home právě proto?

 

Většina z nás ovšem touží po pohodlí a díky moderní technologii si ho můžeme dopřát. Domek můžeme buď napojit přímo na veřejný vodovod a nebo zvolit OFF-GRID řešení.

Napojení na vodovod

vodu vedeme PE trubkou ø 25mm v zemi v nezámrzné hloubce, trubka je vložena v chrániče a v místě kde vychází ze země ven je mezi chráničku a trubku vložen topný kabel s termostatem, který zajišťuje aby voda v zimě nezamrzala. Celý tento přechod mezi zemí a domkem je zaizolován mirelonem.

Napojení na studnu, vrt, nádrž v zemi

voda je vedena stejným způsobem jako při napojení na vodovod s tím rozdílem, že zdrojem je čerpadlo umístěné ve studni nebo vrtu. Z důvodu zamrzání musíme používat pouze ponorná čerpadla a nikoliv domácí vodárny, které jsou umístěny na povrchu, nemáme totiž žádné místo kam bychom je dali aby nezmzli. Konstantní tlak nám poté hlídá řídící jednotka a expanzní nádoba. Umístěna musí být opět v prostoru kde nehrozí její zamrznutí, takže buď v šachtě vrtu a nebo ještě lépe v domku.

Interní nádrž na vodu

do prostoru nad ojí je možné umístit nádrž na vodu. My používáme nádrž vyrobenou z plastu obohaceného o atomy stříbra, díky čemuž má nádrž antibakteriální účinky a voda se v ní tolik nekazí. Nádrž musí být z venkovní strany zaizolovaná a vývody musí být vyvedeny přímo dovnitř pod umyvadlo. V případě silných mrazů se může stát, že část nádrže zamrzne, vývodní armatury jsou ale ohřívaný teplem z domku. Žádné potrubí nesmí jít venkem, po fasádě atp. jinak hrozí její zamrznutí i kdyby byli trubky obaleny izolací. Uvnitř domku pod umyvadlem je umístěno čerpadlo s filtrem a malou expanzní nádobkou, ve většině případů se jedná o karavanové čerpadlo na 12v napájené fotovoltaickou elektrárnou.

 

Výhodou tohoto řešení je absolutní nezávislost na místě, kam chceme domek umístit, nádrž ovšem musíme také doplňovat.

Dovážení vody

Vodu můžeme do nádrže donášet v konvích, barelech a nebo ji dovézt v autě či na vleku v další nádrži, následně ji můžeme přečerpat malým kalovým čerpadlem napájeným z baterie, tedy na 12V. Výhodou tohoto řešení je, že dokážeme nádrž naplnit kvalitní pitnou vodu.

Sbírání dešťové vody

na první pohled ideálním řešení, má ovšem mnohé strasti. Voda ze střechy nemusí být vždy čistá a je nutné ji filtrovat od prachu ze střechy ještě před tím, než nateče do nádrže, voda není pitná a tak je nutné si pitnou vodu dovážet a nebo domek dovybavit nákladným uhlíkovým filtrem či reverzní osmózou. Sběr dešťové vody nefunguje v zimě, kdy je střecha pokryta sněhem.

Odpadní voda

v domcích na koklech jsou až na vyjímky umístěny plilinové či separační záchody, voda vytékající ven je tedy voda bez fekálií a moči, tedy tzv. šedá voda. Pokud eliminujeme používání chemických látek jako jsou prací prášky s fosfáty, bělidla a agresivní čističe, je tato voda neškodná a můžeme ji vypouštět do přírody. Ve vodě jsou ovšem různé kaly a zbytky jídla z mytí nádobí, proto je dobré nevypouštet vodu hned pod domek ale opatřit ji malou nádrží, kde se tyto kaly usadí a vyhnijí, tato nádrž nám tedy poslouží podobně jako septik. Vodu následně necháme vsáknout do země a nebo před domkem vyhloubíme díru vysypanou štěrkem a osázenou vodomilnymi rostlinami, takže něco podobného kořenové čistírně.

jak funguje separační záchod

Separační záchod odděluje tekutou a tuhou část pomocí jakéhosi trychtýře umístěného v míse. Na první pohled se tento způsob může zdát nepohodlný a hodně lidí se tohoto separátoru obává, po několika použitích si naprostá většina uživatelů zvykne. Při správném používání záchod nesmrdí. Navíc tím pomáháme přírodě, protože nespotřebováváme vodu a také ji neznečišťujeme. 

Odpad ze záchodu (tekutá část)

Trychtýř, který sbírá moč oplachujeme octovou vodou. Moč je sama o sobě sterilní a k tvorbě bakterií, tedy i zápachu dochází teprve při kontaktu s jinou látkou. K oplachu tedy nikdy nepoužíváme vodu! Moč vytéká do nádoby pod domkem. Nádoba se naplní přibližně za čtrnáct dní a existuje několik možností, jak s obsahem naložit. 

1, sbírat do kanistru a poté smíchat s vodou v poměru 1:10 a použít jako tekuté hnojivo na zahradě, čehož se často využívá v permakultuře. Hnojivo pochopitelně nelijeme na saláty, které budeme následně sklízet.

2, elegantním řešením je  využití systému Ejektor tank od finského separettu, který nám moč s vodou automaticky namíchá. Pokud nemáte záhon, můžete obsah vypustit na trávník. My tento systém rádi využíváme.

3, obsah nalijte na kompost, kde se smíchá s pilinami a tuhou částí. Díky tomu bude v kompostu dostatek dusíkatých i uhlíkatých látek a kompostování bude rychlé. Pozor! strašně to smrdí!

odpad ze záchodu (tuhá část s pilinami)

Tuhá část odpadu zůstává ve kbelíku, ve kterém může být vložen pytlík z kukuřičného škrobu a hlavně dostatečná vrstva pilin. Po každém použití se odpad zasype další várkou pilin. 

Odpad ze záchodu vynášíme přibližně jednou týdně na kompost a kompostujeme minimálně dva roky, než jej použijeme jako hnojivo ke stromům.

 

Pokud se chcete o kompostování dozvědět více, doporučuji přečíst si knihu lidský hnůj od Josepha Jenkinse. Ke stažení na stránkách Jaroslava Svobody zároveň doporučuji shlédnout krátké video unlimited compost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *