Voda a její soběstačné řešení

Mít v domě tekoucí vodou je dnes samozřejmostí, přitom ještě nedávno si naši předci donášeli vodu ve džbánu. Tento starý způsob, kdy vyrazíte k nejbližší studánce, projdete orosenou trávou a naberete si vodu vytékající mezi kameny ze země má své kouzlo a doporučuji každému aby se zamyslel, jestli vlastně potřebuje mít vodu přímo v domku a tím se připraví o tento požitek a propojení s přírodou. Nechtěli jste bydlet v Tiny Home právě proto?

 

Většina z nás ovšem touží po pohodlí a díky moderní technologii si ho můžeme dopřát. Domek můžeme buď napojit přímo na veřejný vodovod a nebo zvolit OFF-GRID řešení.

Napojení na vodovod

vodu vedeme PE trubkou ø 25mm v zemi v nezámrzné hloubce, trubka je vložena v chrániče a v místě kde vychází ze země ven je mezi chráničku a trubku vložen topný drát s termostatem, který zajišťuje aby voda v zimě nezamrzala. Celý tento přechod mezi zemí a domkem je zaizolován mirelonem.

Napojení na studnu, vrt, nádrž v zemi

voda je vedena stejným způsobem jako při napojení na vodovod s tím rozdílem, že zdrojem je čerpadlo umístěné ve studni nebo vrtu. Z důvodu zamrzání musíme používat pouze ponorná čerpadla a nikoliv domácí vodárny, které jsou umístěny na povrchu, nemáme totiž žádné místo kam bychom je dali aby nezmzli. Konstantní tlak nám poté hlídá řídící jednotka a expanzní nádoba. Umístěna musí být opět v prostoru kde nehrozí její zamrznutí, takže buď v šachtě vrtu a nebo ještě lépe v domku.

Interní nádrž na vodu

do prostoru nad ojí je možné umístit nádrž na vodu. My používáme nádrž vyrobenou z plastu obohaceného o atomy stříbra, díky čemuž má nádrž antibakteriální účinky a voda se v ní tolik nekazí. Nádrž musí být z venkovní strany zaizolovaná a vývody musí být vyvedeny přímo dovnitř pod umyvadlo. V případě silných mrazů se může stát, že část nádrže zamrzne, vývodní armatury jsou ale ohřívaný teplem z domku. Žádné potrubí nesmí jít venkem, po fasádě atp. jinak hrozí její zamrznutí i kdyby byli trubky obaleny izolací. Uvnitř domku pod umyvadlem je umístěno čerpadlo s filtrem a malou expanzní nádobkou, ve většině případů se jedná o karavanové čerpadlo na 12v napájené fotovoltaickou elektrárnou.

 

Výhodou tohoto řešení je absolutní nezávislost na místě, kam chceme domek umístit, nádrž ovšem musíme také doplňovat.

Dovážení vody

Vodu můžeme do nádrže donášet v konvích, barelech a nebo ji dovézt v autě či na vleku v další nádrži, následně ji můžeme přečerpat malým kalovým čerpadlem napájeným z baterie, tedy na 12V. Výhodou tohoto řešení je, že dokážeme nádrž naplnit kvalitní pitnou vodu.

Sbírání dešťové vody

na první pohled ideálním řešení, má ovšem mnohé strasti. Voda ze střechy nemusí být vždy čistá a je nutné ji filtrovat od prachu ze střechy ještě před tím, než nateče do nádrže, voda není pitná a tak je nutné si pitnou vodu dovážet a nebo domek dovybavit nákladným uhlíkovým filtrem či reverzní osmózou. Sběr dešťové vody nefunguje v zimě, kdy je střecha pokryta sněhem.

Odpadní voda

v domcích na koklech jsou až na vyjímky umístěny plilinové či separační záchody, voda vytékající ven je tedy voda bez fekálií a moči, tedy tzv. šedá voda. Pokud eliminujeme používání chemických látek jako jsou prací prášky s fosfáty, bělidla a agresivní čističe, je tato voda neškodná a můžeme ji vypouštět do přírody. Ve vodě jsou ovšem různé kaly a zbytky jídla z mytí nádobí, proto je dobré nevypouštet vodu hned pod domek ale opatřit ji malou nádrží, kde se tyto kaly usadí a vyhnijí, tato nádrž nám tedy poslouží podobně jako septik. Vodu následně necháme vsáknout do země a nebo před domkem vyhloubíme díru vysypanou štěrkem a osázenou vodomilnymi rostlinami, takže něco podobného kořenové čistírně.

Odpad ze záchodu

Odpad z pilinového záchodu vynášíme na kompost a kompostujeme minimálně dva roky, než jej použijeme jako hnojivo ke stromům.

 

V případě použití separačního záchodu vynášíme na kompost zvlášť tuhou část s pilinami a do ní nalejeme moč vytékající ze separačního záchodu zachycené do kanistru pod domkem. Moč můžeme také smíchat s vodou v poměru 1:10 a použít jako tekuté hnojivo na zahradě. Toho se casto využívá v permakultuře. Elegantním řešením je  využití systému Ejektor tank od finského separettu, který nám moč s vodou automaticky namíchá. My tento systém rádi využíváme.

 

Pokud se chcete o kompostování dozvědět více, doporučuji přečíst si knihu lidský hnůj od Josepha Jenkinse. Ke stažení na stránkách Jaroslava Svobody

Rozvody vody

Rozvod vody vedeme dle schématu v PPR trubkách podél stěn. Nejčastěji používáme trubku 20×2,8. Trubky se spojují svářením, budeme tedy potřebovat svářečku pro polyfúzní svařování plastu a svařovací nástavce potřebné dimenze.

Odpady

Odpady vedeme pomocí HT trubek průměru 40 nebo 50mm v podlaze, případně podél stěn. Trubky se jednoduše zasunují do sebe, případně se zakrátí pilkou na požadovaný rozměr. Důraz je nutné brát na správné vyspádování potrubí, to by mělo být minimálně 3st.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *