Stavební legislativa

Současný stavební zákon v české republice je velice nejednoznačný, nezná pojem Tiny House a tak si jeho podobu každý úředník vykládá tak trochu podle svého. Zatímco v jednom kraji není s povolením žádný problém, ve druhém může být povolení problematické. Důležité je najít společnou řeč a způsob jak domek na konkrétním místě legalizovat.

Výrobek plnící funkci stavby

Většina úředníků pohlíží na Tiny Home jako na „výrobek plnící funkci stavby“. Na takový domek sice nepotřebujeme stavební povolení ani ohlášku, potřebujeme ovšem územní souhlas. Jde o jednoduché řešení bez kolaudace, na které nepotřebujeme projektovou dokumentaci. Pozemek ovšem musí být zahrnut v územním plánu. Pokud takový domek užíváme k bydlení, může tedy stát pouze na pozemku určeném k bydlení. Existují ovšem i cesty, kdy domek nepoužíváme k bydlení ale například jako zázemí pro sušení ovoce, klubovnu jezdeckého klubu, zahradní domek apod… zde je dobré pročíst si textovou část územního plánu a najít termín jak použití této stavby definovat aby mohla být na pozemku umístěna.

Územní plán

Zjednodušeně řešeno se jedná o barevnou mapu, která definuje jaké stavby můžeme na konkrétním místě postavit. Uzemní plán má ovšem i svoji textovou podobu, kde jsou pozemky a na nich přípustné stavby podrobněji definovány. Uzemní plán nalezneme většinou na stránkách obce nebo města.

Tiny Home na homologovaném podvozku s SPZ

Pokud je náš podvozek homologovaný a má platnou SPZ, jedná se legislativně o přípojný vozík. Takový domek bychom tedy mohli umístit kdekoliv, kde je možné parkovat a nemělo by tedy být v kompetenci stavebního úřadu jeho umístění regulovat. Má to ovšem své ale! Pokud domek připojíme na sítě, přistavíme terasu a začneme ho používat k pobytu, může ho i tak úřad prohlásit za výrobek plnící funkci stavby, na který opět potřebujeme územní souhlas.

Dočasná stavba

Na pozemek lze také umístit dočasnou stavbu, kde je uvedeno datum do kdy se musí stavba odstranit. Toto umístění se může prodlužovat a není omezeno kolikrát. Nikdy ovšem nemáte jistotu že vám úřad umístění prodlouží. Takto může být objekt umístěn i na pronajatém pozemku.

Zázemí staveniště

Pokud na pozemku budete stavět například rodinný dům, můžete domek na pozemek umístit jako zázemí staveniště. Po kolaudaci rodinného domku byste ovšem měli stavbu odstranit.

Doplňková stavba ke stavbě hlavní

Pokud již na pozemku stojí rodinný dům, můžeme Tiny Home jednoduše prohlásit za doplňkovou stavbu ke stavbě hlavní. Domek nesmí mít půdorys větší než 25m a nesmí být vyšší než 5m

CHKO a ochrana přírody

Do umístění stavby může zasáhnout i úředník CHKO a nebo jiný orgán ochrany přírody. Svým způsobem to dává smysl. Ať už umísťujeme do krajiny cokoliv, nikdy ji neděláme hezčí než sama je. Vždy se jedná o zásah a je nutné toto obsazování krajiny regulovat.

Číslo popisné

Získat číslo popisné na Tiny Home není možné, jelikož objekt není zapsaný v katastru. Častým řešením bývá zasílání na adresu souseda.

Rozestavěný Tiny Home

Na závěr ještě jedna zajímavá informace. Pokud na pozemku Tiny Home stavíte ale nepobýváte v něm, nemůže ho stavební úřad definovat jako výrobek plnící funkci stavby.

Odkazy