Rámová konstrukce

0 hodin
práce
Náročnost
Střední 60%

Příprava hranolů

Na pokosové pile nařežte hranoly na požadovaný rozměr. Nebojte se nařezat materiál na celý domek dopředu, dbejte ovšem na co nejvyšší přesnost, pokud říznete deset hranolů o milimetr delších než mají být, následná nepřesnost se nasčítá a máte konstrukci o centimetr delší. Pokud máte pilu novou, vyzkoušejte si pár řezů na odpadním dřevě. Naučte se pilu seřídit do správného úhlu a zkontrolujte pomocí úhelnice zda je uřízlý hranol skutečně kolmý. Režte od nejdelších po nejkratší, jakmile vám začnou zbývat zbytky, změřte je a říznete z nich co nejdelší hranol dle vašeho seznamu. Takto docílíte největší úspory materiálu. Na všechny hranoly si napište jejich délku.

Výroba jednotlivých stěn

Pro začátek si vyberete jednodušší stěnu. Hranoly naskládejte na rovnou plochu a orýsujte si je. Pro lepší přesnost měřte od začátku stěny, takže si natáhněte desetimetr a orýsujte všechny délky. Poté předvrtejte otvory pro vruty vrtákem ø4mm. Rohy spojte tesařským úhelníkem (8ks vrut 4×40 na úhelník) a spodní hranol si dočasně připevněte k podvozku. Změřte úhlopříčky stěny a pokud nejsou shodné tak je vyrovnejte. Teď máte stěny kolmé. Zafixujte je šikmou latí. Do předvrtaných otvorů nainstalujte vruty 6×100/60 TX Zn. Na každý spoj použijte 2 vruty. Takto vyrobte na ploše podvozku všechny stěny.

Montáž stěn na podvozek

Požádejte souseda nebo kamaráda o výpomoc, některé stěny mohou být těžké a pro jejich zvednutí je potřeba více svalovců. Počítejte s tím, že každý udrží bezpečně maximálně 40kg. Nejdříve zdvihněte menší stěnu, pomocí latě ji zajistěte aby vám nespadla a ve spodní části ji uchyťte vrutem. Poté zdvihněte těžší boční stěny.

Výroba vazníků

Nařežte vazníky pod správným úhlem, zde už je řezání složitější. První hranol si přeměřte úhloměrem! Abyste nemuseli každý trám rýsovat, vytvořte si na pile zarážku. Podle výkresu sestavte první vazník, důkladně přeměřte a nainstalujte si na podlahu zarážky tak jak vidíte na fotce. Díky tomuto přípravku vám půjde práce mnohem rychleji. Kleštinu spojte s krokví nejdříve pomocí vrutů 5×70/40 tx zn a poté šroubem M12x100. Šrouby nedotahujte, uděláte to až na střeše.

Montáž střechy

Na zemi si sestavte hřebenový trám a orýsujte si na něho umístění krokví, ve výšce se to rýsuje o poznání hůře. Poté nainstalujte první, poslední a střední vazník a vložte do něho hřebenový trám. Zřejmě budete opět potřebovat výpomoc dalších pracovníků.  Když máte tento celek hotový, přeměřte jej a nainstalujte zbývající vazníky a krokve nad vikýřem.

Instalace kotvících trnů

Celou konstrukci přeměřte a zkontrolujte dle dokumentace zda nic nechybí. Dřevěnou konstrukci spojte s ocelovým rámem pomocí kotvících trnů.

Gratulujeme! Máte hotovou konstrukci a můžete pokračovat na

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *