Plánování a přípravy

Uvažuje o tom, že byste si Tiny Home postavili svépomocí? Co všechno k tomu potřebujete a jak je možné to všechno zvládnout?

Kdo je schopný Tiny Home postavit?

podle mého názoru každý, kdo je alespoň trochu zručný a má na jeho stavbu dostatek času a trpělivosti. Osobně jsem se setkal s lidmi, kteří pracovali v bance, prodávali auta a nebo dělali manažery. Jejich povolání tedy bylo truhlářské práci vzdálené, ale i tak stavbu zvládli. Není to ale tak, že by veškerou práci odvedli sami, občas potřebovali poradit a na některé odborné práce jako je klempířina, elektrika či voda jsme přizvali odborníky. Pokud se sami na stavbu necítíte a nebo si nejste jisti, můžeme se domluvit na mentoringu.

Technická dokumentace

Jednou měr, dvakrát řež. Co ale naměřit, aby šel domek vůbec postavit? Rozhodně budete potřebovat technickou dokumentaci, což je vlastně sbírka výkresů, fotek a seznamů materiálu, na základě jichž jste schopni domek postavit.

Jak na vlastní návrh domku

Máte v hlavě základní představu o tom, jak by váš domek měl vypadat? Nyní je na čase jej přenést ji papír. První listy zřejmě skončí v koši, nezoufejte a zkoušejte dál. Blíží-li se váš obrázek tomu, co jste si vysnili, vezměte pravítko a nakreslete si půdorys v měřítku. Půdorys by měl obsahovat umístění oken a dveří, příčky, kuchyň, koupelnu, schody do loftu a nábytek. Můžete si také jednotlivé prvky vystříhat z papíru a na půdoryse je jednoduše posunovat.

Nyní návrh přeneseme do počítačového modelu, kde snáze vidíme různé kolize, nedokonalosti a prostor si dokážeme lépe představit. Upravujeme tedy umístění a velikost oken, pohybujeme s nábytkem a ladíme detaily tak dlouho, než dojdeme k vysněnému výsledku. Následuje model dřevěné rámové konstrukce, který patří asi k tomu nejnáročnějšímu na celé dokumentaci. Je zde spoustu návazností na umístění oken, formáty izolace a deskových materiálů. Je také nutné přemýšlet o pevnosti celé konstrukce a dobrého zavětrování. K modelování doporučuji použít Autodesk Fusion nebo Sketch Up. Tento krok samozřejmě můžete provést na papíře, bude to ale o dost náročnější a zřejmě se nevyhnete některým chybám, které na papíře prostě nejsou vidět.

Seznam materiálu

Ušetří vám spoustu času a benzínu, protože budete moci nakoupit materiál najednou ne po částech. Je dobré si do něj zapisovat termíny, kdy jste jaký materiál objednali a kdy vám dorazí. Ušetříte tak svoje mozkové závity a vše bude přehledně na jednom místě. Náš seznam obsahuje více jak sto položek, uvádí jejich množství, dodavatele a přibližnou cenu.

Nářadí

V každé výrobní části potřebujete trochu jiné nářadí, některé si vypůjčíte, některé je lepší si koupit protože bude potřeba pořád. Na začátku každého článku najdete seznam toho, co budete potřebovat.

a tady to, které budete potřebovat jen občas

Výrobní prostor

Samotný domek je možné postavit venku. Myslete ale na to, že nakoupíte spoustu materiálu, který nesmí zmoknout a nějaký čas ho potřebujete uskladnit. Zpočátku to budou dřevěné hranoly, později izolace a na závěr obklady a nábytek. Na skladování je vhodná jakákoli hala, stodola, lodní kontejner, garáž a nebo alespoň dočasný přístřešek, který můžete postavit pouze za tímto účelem. Na místě je dobré mít elektřinu zejména z důvodu napájení pokosové pily, ostatní nářadí se dá sehnat v aku provedení.

5 komentářů

  1. Dobrý den,
    je možné u Vás pořídit pouze projektovou dokumentaci ke stavbě svépomocí?
    Děkuji

    S. Kovář

  2. Dobrý den. Zaujal mě Váš projekt (technická dokumentace) tiny house Petr. Plánujete i další technické dokumentace k jiným tiny house, větším? Jaká je max velikost takového domu ? Děkuju za odpověď. Schejbal

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *