Co všechno potřebujete ke stavbě Tiny Home?

Uvažuje o tom, že byste si Tiny Home postavili svépomocí? Co všechno k tomu potřebujete a jak je možné to všechno zvládnout?

Tiny Home je podle mého názoru schopný postavit každý, kdo je alespoň trochu zručný a má na jeho stavbu dostatek času a trpělivosti. Osobně jsem se setkal s lidmi, kteří pracovali v bance, prodávali auta a nebo dělali manažery. Jejich povolání tedy bylo truhlářské práci vzdálené, ale i tak stavbu zvládli. Není to ale tak, že by veškerou práci odvedli sami, občas potřebovali mentoring a na některé odborné práce jako je klempířina, elektrika či voda jsme přizvali odborníky.

Technická dokumentace

Máte v hlavě základní představu o tom, jak by váš domek měl vypadat? Nyní je na čase jej přenést ji papír. První listy zřejmě skončí v koši, nezoufejte a zkoušejte dál. Blíží-li se váš obrázek tomu, co jste si vysnili, vezměte pravítko a nakreslete si půdorys v měřítku. Půdorys by měl obsahovat umístění oken a dveří, příčky, kuchyň, koupelnu, schody do loftu a nábytek. Můžete si také jednotlivé prvky vystříhat z papíru a na půdoryse je jednoduše posunovat.

Nyní návrh přeneseme do počítačového modelu, kde snáze vidíme různé kolize, nedokonalosti a prostor si dokážeme lépe představit. Upravujeme tedy umístění a velikost oken, pohybujeme s nábytkem a ladíme detaily tak dlouho, než dojdeme k vysněnému výsledku. Tento krok samozřejmě můžete provést i na papíře, bude to ale o dost náročnější a zřejmě se nevyhnete některým chybám, které na papíře prostě nejsou vidět.

Následuje model dřevěné rámové konstrukce, který patří asi k tomu nejnáročnějšímu na celé dokumentaci. Je zde spoustu návazností na umístění oken, formáty izolace a deskových materiálů. Je také nutné přemýšlet o pevnosti celé konstrukce a dobrého zavětrování.

Model dřevěné rámové konstrukce

Na základě 3D modelu se vytvoří výkresová dokumentace připravená pro tisk. Obsahuje všechny důležité rozměry, a komentáře k výrobě.

Plány pro stavbu Tiny House

Velice užitečnou věci je nákupní seznam. Ten náš obsahuje více jak sto položek, uvádí jejich množství, dodavatele a přibližnou cenu. Ušetří vám spoustu času a benzínu, protože budete moci nakoupit materiál najednou ne po částech. Je dobré si do ní zapisovat termíny, kdy jste jaký materiál objednali a kdy vám dorazí. Ušetříte tak svoje mozkové závity a vše bude přehledně na jednom místě.

Výkresy na prodej

Pokud si nechcete Tiny House navrhovat sami, můžete využít mé služby a nechat si dokumentaci vytvořit na míru. Cena je individuální dle vašich požadavků. Případně nabízím prodej některých hotových projektů včetně kompletního postupu stavby.

Nářadí

Budete potřebovat toto nářadí

  • Pokosová pila s prořezem minimálně 60x120mm
  • Ruční kotoučová pila
  • Aku šroubovák s bity a vrtáky

Skladovací prostor

Myslete na to, že nakoupíte spoustu materiálu, který nesmí zmoknout a nějaký čas ho potřebujete uskladnit. Zpočátku to budou KVH hranoly, později izolace a na závěr obklady a nábytek. Na skladování je vhodná jakákoli hala, stodola, lodní kontejner, garáž a nebo alespoň dočasný přístřešek, který můžete postavit pouze za tímto účelem.

4 komentáře

  1. Dobrý den,
    je možné u Vás pořídit pouze projektovou dokumentaci ke stavbě svépomocí?
    Děkuji

    S. Kovář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *