Interiér, izolace, vybavení

Izolace

Prostor mezi hranoly vyplňte izolací. Doporučujeme použití lněnou nebo konopnou izolaci, má oproti skelné vatě mnoho výhod. Jejich kompletní výčet naleznete na webu prodejce, já osobně si nejvíce vážím toho, že jde o přírodní materiál, který nijak nedráždí ruce ani plíce. Reguluje vzdušnou vlhkost v interiéru a má lepší akumulaci. Ochrání vás tedy nejen před zimou, ale i před horkem v letních měsících, zkrátka trvá delší dobu, než jím projde horko dovnitř. A to je v tak malé stavbě jako je Tiny House velmi důležité.

Izolace by měla v konstrukci dobře držet a tak ji nařežte minimálně o 2cm větší než je prostor mezi hranoly. Řezání izolace je poměrně obtížné, my k tomu používáme profesionální pilu na izolace, ti co ji nemají používají buď mačetu s drobnými zuby, nebo ruční okružní pilu, truhláři mohou využít pásovou pilu a někdo také izolaci stříhá na tabulových nůžkách. Jak vidíte, možností je spousta. Nyní pečlivě vyplňte všechny mezery. Pokud nám izolace vypadává (mezi krokvemi) použijte k přichycení tenký drátek.

Zaizolovat stavbu je jednoduchá práce pro každého. Je ovšem také časově náročná a tak neuděláte chybu, když si na pomoc přizvete brigádníka.

Naturizol – ochladí v létě, zahřeje v zimě

Parobrzdná folie a difúzně otevřená konstrukce

Člověk vydýchá za den přibližně litr vody, když k tomu připočteme páru unikající z hrnce při vaření a ještě nějaké to občasné sušení prádla, máme z Tiny House parní lázeň. Jak tedy zabránit tomu, aby se nám netvořila na stěnách plíseň? Ano, pomocí vhodné parobrzdné folie! Ta by měla regulovat prostup páry přes konstrukci. To znamená, že pára bude odcházet skrze folii a izolaci ven, nicméně její množství bude jen takové, jaké snese izolace aniž by se v ní tvořili plísně. Tomuto systému se říká Difúzně otevřená dřevostavba . Stěny tedy opatříme touto folií a všechny spoje přelepíme páskou AIRSTOP FLEX

Vnitřní obklady stěn

Mámě-li rozvedenou elektroinstalaci a zalepené všechny spoje parobrzdy, můžeme instalovat obklady. Zde záleží na vašem vkusu, já nejčastěji používám palubky bez sražené hrany (tzv. podlahové a nebo profil „O“) Stejně tak můžeme použít různé další profily palubek, kartáčovaných prken a nebo třeba recyklovat staré palety. Vzhledem k hmotnosti stavby by tloušťka palubek měla být cca 15mm

Velmi dobře také vypadají deskové materiály jako jsou překližky, nebo křížem lepené desky (CLT, Biodeska). Jejich instalace je ale poměrně složitá na přesnost. A to zejména tehdy, chceme-li je k sobě spasovat na tupo (bez překrytí lištou).

Obklad instalujeme přímo na parobrzdu a přichytíme je pomocí hřebíčků do pera.
Stropní palubky je lepší přichytit pomocí vrutů. Hřebíček by v tomto případě nemusel stačit.
Detail zalištování rohů

Instalace zásuvek a vypínačů

Pomocí vykružovacího vrtáku pr. 68mm vykroužíme do obkladu otvor pro instalační krabičku. Doporučujeme použít krabičky s gumovými průchody KPL 64 Tím zamezíme prostupu par do izolace.

Příčka pro oddělení koupelny

  • Pomocí mafflu vyřežeme do hranolu drážku.
  • Stojky přichytíme pomocí úhelníků k rámové konstrukci.
  • Do vyříznuté hrany instalujeme palubky.

Podlaha

podlahové palubky přichytíme pomocí vrutu do drážky. Pokud chceme mít jistotu, že podlaha nebude vrzat, palubky přilepíme
K dotažení spár použijeme prkénko, které dočasně namontujeme k podkladu a klín.
Pod kamna můžeme nainstalovat dlažbu, kterou k podkladu přilepíme pomocí lepidla na obklady v kartuši.
Izolace nad koly pomocí dřevovláknité desky
Přímo na dřevovláknitou desku přichytíme pomocí Vrutu TEX 6,3×60 desku Cetris

Povrchová úprava

Vnitřní nátěr jílovou barvou od mlekovky.cz
Podlaha z opalovaného dřeva ošetřená olejovoskem Osmo

Výroba nábytku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *