05. Okna a dveře Jana

výběr typu okna

Existuje více typů oken, které můžeme na Tiny Home nainstalovat. Mezi nejpoužívanější patří klasické dřevěné eurookna. Jejich výhodou je kvalitní těsnění a dobré tepelné vlastnosti, zároveň nebývá problém sehnat firmu, která vám je vyrobí. Nám ovšem tyto eurookna nevyhovují z hlediska vzhledu. Jejich rám je velice masivní, což působí na malém domku nepřiměřeně a okna obvykle obsahují různé neestetické prvky jako například hliníkové lišty z vnější strany a nebo nevzhledné panty. záleží na konkrétním výrobci. Rozhodnutí je samozřejmě na vás, nicméně já vám raději doporučím nechat si na míru vyrobit špaletová okna s izolačním dvojsklem podle mého návrhu.

Špaletová okna

Vzhled okna vychází ze starých oken, která můžeme vidět spíše na starších domech a roubenkách. Jsou typická tzv. špaletou, tedy rámem, který je stejně hluboký jako stěna domku. Oproti starým oknům se liší tím, že nemají vnitřní křídlo, to by nám totiž vevnitř překáželo. Naopak venkovní křídlo je opatřeno kvalitním izolačním dvojsklem. Izolační vlastnosti tedy nejsou vůbec špatné. Výhodou těchto oken je, že se dají otevírat ven a tak můžeme celou špaletu používat na odkládání věcí. Špaletu také doporučuje naše kočka, je to perfektní pozorovatelna.

Vyklápění vzhůru

Zejména v části kuchyňské linky se nám osvědčilo okno vyklápěcí vzhůru. Okno je nutné zafixovat v otevřené poloze pomocí vzpěry. Díky tomu krásně propojíme domek s exteriérem a můžeme servírovat snídani přímo na terasu. 😀

Dvojsklo nebo trojsklo

Izolační trojskla jsou pro naše použití příliš těžká a tlustá a tak raději používáme kvalitní izolační dvojskla. Ty se již v dnešní době dají koupit s pokovením a vyplněním mezery izolačním plynem a tak se můžeme dostat na velice slušné hodnoty. Trojsklo používáme výjmečně na fixní okna.

Výkresy pro truhláře

Oplechování oken

Okna a dveře s dělením na tři sekce

Na výkresech jsou nakreslena okna bez dělení. Dle vlastního vkusu na nich lze udělat dělění například na tři sekce, jako to vidíte na fotkách z realizace.

instalace oken

– na KVH hranol nainstalujte podložku tloušťky 15mm, stačí ze spodní a jedné boční strany

– vyzkoušejte, zda okno do otvoru pasuje, případně tloušťku podložky upravte

– předvrtejte si otvory do KVH vrtákem s průměrem 5mm

– připravte do KVH vruty s vnitřní strany konstrukce

– vložte do otvoru okno

– pomocí palubky (15mm) vymezte vzdálenost okna ve směru dovnitř-ven

– zašroubujte vrut na spodní straně a následně na té straně, kde máte podložky

– zašroubujte vruty na další straně a nahoře

– mezeru vyplňte izolací

– z vnější strany zalepte mezeru pomocí pásky airstop ultra, pásku aplikujte po vodě, tedy nejprve spodní, poté boční a nakonec horní, páska by měla být na okně nalepená ve vzdálenosti 5-10mm a ne více, jinak bude vidět